Zajímavosti

Pyometra u kočky

S hnisavým zánětem dělohy u kočky se, narozdíl od fen, setkáváme poměrně málo. Tento případ byl naprosto unikátní v mnoha věcech. Po klinickém, laboratorním a ultrasonografickém vyšetření nám bylo jasno, že máme co do činění se stavem více než závažným. Kočka byla v septickém stavu, děloha měla na sonu průměr kolem 2,5 cm a známky zánětu pobřišnice byly zcela zřejmé. Po otevření břicha byla děloha kompletně omentalizovaná – organismus se snažil zabránit katastrofě a v zásadě dělal to co my děláme při mnoha zákrocích. Po vybavení dělohy jsme zjistili mnohočetný průsak hnisu do dutiny břišní a těžkou peritonitidu.
Dále již bylo postupováno standardně včetně masivní peritoneální laváže, Zákrok dopadl dobře a rekonvalescence v podmínkách naší hospitalizace a péče celého personálu nadále probíhá. Všichni doufáme v dobrý konec.
Co bylo příčinou – hormonální antikoncepce, konkrétně Androcur.

Komplikovaný porod

Občas vše hraje proti nám. V tomto případě se jednalo porodní komplikace velké závažnosti –  o absolutně velké plody, atonii dělohy a krvácivý stav ve stěně děložní. Komplikovaný císařský řez završený kastrací a s relativně velkou ztrátou krve nakonec dopadl dobře. Satisfakcí byla a jsou tři krásná, vitální štěňata a pečující matka. Takovéto komplikace nejsou u porodu časté, ve většině případů probíhá porod naprosto spontánně.

Když se střevo zauzlí ….

Dlouhodobé, ne úplně dobře léčené, průjmy vyústily u čtyřměsíčního štěněte Labradorského retrívra ve vchlípení tenkého střeva do střeva tlustého, tedy v život ohrožující stav.
Při chirurgii jsme byli nuceni část tenkého a část tlustého střeva odejmout a znovu je napojit tzv. end to end ileocekální anastomózou.
Pacient je po zákroku naprosto v pořádku i když po celý jeho další život bude muset mít speciální dietní režim. Má však skvělé majitele a společně to určitě zvládnou.